+421 901 701 704
V├í┼í ko┼í├şk je pr├ízdny

Form├ít papiera A3: kompletn├Ż sprievodca form├ítom A3

V s├║─Źasnej dobe existuje mnoho ┼ítandardov pre form├íty papiera, ktor├ę s├║ pou┼ż├şvan├ę v r├┤znych situ├íci├ích. ┼átandard, ktor├Ż sa stal medzin├írodne uzn├ívan├Żm, je syst├ęm ISO 216, z ktor├ęho jedn├Żm z naj─Źastej┼íie pou┼ż├şvan├Żch form├ítov je A3. Tento ─Źl├ínok poskytne podrobn├Ż preh─żad o form├íte A3. N├ípoveda, je to napr. aj form├ít klasick├Żch nov├şn.┬á

 

A3 rozmery

297 mm x 420 mm =  11,7 palca x 16,5 palca

Tu je nieko─żko ─Ćal┼í├şch inform├íci├ş o form├íte A3:

 • Plocha:┬á297 mm x 420 mm = 1204,06 cm┬▓
 • D─║┼żka strany:┬á297 mm
 • ┼á├şrka strany:┬á420 mm
 • Pomer str├ín:┬á1:ÔłÜ2 = 1,414:1
 • Hmotnos┼ą:┬á90 g/m┬▓

Form├ít A3 je ┼ítandardizovan├Ż medzin├írodnou normou ISO 216.

 

A3 pomer strán 

Form├ít papiera A3 m├í pomer str├ín ÔłÜ2:1, ─Źo je pribli┼żne 1.414:1.

Tento ┼ípecifick├Ż pomer str├ín bol zvolen├Ż preto, lebo ak papier zlo┼ż├şme na polovicu poprie─Źne (─Źo znamen├í, ┼że del├şme dlh┼íiu stranu na polovicu), nov├Ż men┼í├ş k├║sok papiera bude ma┼ą st├íle rovnak├Ż pomer str├ín.

 

RA3 a SRA3

Form├íty papiera RA a SRA s├║ roz┼í├şren├Żmi ve─żkos┼ąami ┼ítandardnej s├ęrie A, ktor├ę s├║ ─Źasto pou┼ż├şvan├ę v tla─Źiar┼łach a vydavate─żstv├ích.

Tieto form├íty papiera poskytuj├║ dodato─Źn├Ż okraj pre technick├ę a tla─Źov├ę ├║─Źely, ako s├║ napr├şklad orezy a fin├ílne ├║pravy tla─Źe. K├Żm fin├ílny tla─Źen├Ż produkt m├┤┼że ma┼ą ┼ítandardn├Ż form├ít s├ęrie A (napr├şklad A3), tieto roz┼í├şren├ę form├íty umo┼ż┼łuj├║ lep┼íiu manipul├íciu a spracovanie po─Źas tla─Źov├ęho procesu.

 

RA3

Form├ít RA3 je roz┼í├şren├Ż form├ít A3. Rozmery papiera RA3 s├║ 305 mm x 430 mm. Tento form├ít je v├Ą─Ź┼í├ş ne┼ż ┼ítandardn├Ż A3, aby poskytol dostatok priestoru pre tla─Źov├ę a fin├ílne ├║pravy.

 

SRA3

Form├ít SRA3 je e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş ne┼ż form├ít RA3. Rozmery papiera SRA3 s├║ 320 mm x 450 mm. Podobne ako RA3, aj form├ít SRA3 poskytuje dodato─Źn├Ż okraj pre tla─Źov├ę a fin├ílne ├║pravy.

Je d├┤le┼żit├ę poznamena┼ą, ┼że tieto form├íty s├║ ─Źasto pou┼ż├şvan├ę len v profesion├ílnom tla─Źovom priemysle (napr. v na┼íej profesion├ílnej tla─Źiarni v Bratislave). Pre be┼żn├ę ├║─Źely, ako je napr├şklad kancel├írska tla─Ź alebo dom├íca tla─Ź, s├║ zvy─Źajne dostato─Źn├ę ┼ítandardn├ę form├íty s├ęrie A.

 

RA3 vs. SRA3 vs. A3 rozmery 

A3: 297 mm x 420 mm

RA3: 305 mm x 430 mm

SRA3: 320 mm x 450 mm

 

Čo je formát A3?

Form├ít A3 je ┼ípecifick├í ve─żkos┼ą papiera, definovan├í medzin├írodn├Żm ┼ítandardom ISO 216. M├í rozmery 297 mm x 420 mm, ─Źo je pribli┼żne ekvivalent 11,7 palca x 16,5 palca. Tento form├ít sa ─Źasto pou┼ż├şva v kancel├íri├ích, ┼íkol├ích, tla─Źiar┼łach a mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch situ├íci├ích.

 

Ako vznikol formát A3?

Syst├ęm form├ítov s├ęrie A bol navrhnut├Ż v Nemecku v roku 1922. Cie─żom bolo vytvori┼ą ┼ítandardizovan├Ż syst├ęm, ktor├Ż by bol flexibiln├Ż a mohol by sa prisp├┤sobi┼ą r├┤znym potreb├ím. Tento syst├ęm bol nesk├┤r prijat├Ż ako medzin├írodn├Ż ┼ítandard ISO 216 v roku 1975.

 

Princ├şp s├ęrie A spo─Ź├şva v tom, ┼że ka┼żd├Ż nasleduj├║ci form├ít je polovicou form├ítu, ktor├Ż ho predch├ídza. Napr├şklad, ak zlo┼ż├şte papier form├ítu A3 na polovicu, z├şskate dva listy form├ítu A4. Toto je v├Żhodn├ę pre r├┤zne ├║─Źely, ako je napr├şklad reprodukcia, zmen┼íovanie a zv├Ą─Ź┼íovanie.

 

Z hist├│rie

Pred vznikom syst├ęmu s├ęrie A, r├┤zne krajiny a regi├│ny pou┼ż├şvali vlastn├ę form├íty papiera. Toto sp├┤sobovalo probl├ęmy pri medzin├írodnej komunik├ícii a obchode, preto┼że tla─Źiare┼ł alebo kop├şrovac├ş stroj navrhnut├Ż pre jeden form├ít papiera nemusel by┼ą kompatibiln├Ż s in├Żm form├ítom.

 

Dr. Walter Porstmann, nemeck├Ż in┼żinier a ekon├│m, navrhol syst├ęm, ktor├Ż rie┼íil tieto probl├ęmy. Jeho n├ívrh bol zalo┼żen├Ż na princ├şpe, ┼że pomer str├ín v┼íetk├Żch form├ítov papiera by mal by┼ą rovnak├Ż, a to ÔłÜ2 (pribli┼żne 1:1,414). Tento pomer umo┼ż┼łuje, ┼że ke─Ć sa papier naform├ítuje na polovicu, nov├Ż form├ít papiera bude ma┼ą rovnak├Ż pomer str├ín ako p├┤vodn├Ż form├ít.

 

Z├íkladn├Ż form├ít s├ęrie A je A0, ktor├Ż m├í plochu 1 m┬▓ a pomer str├ín ÔłÜ2. Form├ít A1 je polovica form├ítu A0, form├ít A2 je polovicou form├ítu A1 a tak ─Ćalej. T├íto sch├ęma umo┼ż┼łuje ─żahk├║ reprodukciu dokumentov bez oh─żadu na ve─żkos┼ą.

 

Pou┼żitie Form├ítu A3

Form├ít A3 sa ─Źasto pou┼ż├şva na tla─Ź dokumentov, ktor├ę vy┼żaduj├║ viac priestoru, ako je k dispoz├şcii na form├íte A4. Patria sem napr├şklad:┬á

 • Plag├íty: form├ít A3 je ob─ż├║ben├Ż pre tla─Ź plag├ítov, preto┼że pon├║ka dostatok priestoru na vizu├ílny obsah a text bez toho, aby to bolo prehusten├ę alebo ┼ąa┼żko ─Źitate─żn├ę.
 • Prezent├ície a grafy: ide├ílny na tla─Ź prezent├íci├ş a grafov, ktor├ę sa maj├║ zobrazi┼ą na stretnutiach alebo konferenci├ích. Zv├Ą─Ź┼íen├Ż form├ít umo┼ż┼łuje lep┼íiu vidite─żnos┼ą a ─Źitate─żnos┼ą.
 • Bro┼ż├║ry a katal├│gy: niektor├ę bro┼ż├║ry a katal├│gy sa tla─Źia na papieri form├ítu A3, ktor├Ż sa potom zlo┼ż├ş na form├ít A4. To umo┼ż┼łuje vytv├íra┼ą bro┼ż├║ry a katal├│gy s viac inform├íciami na jednej strane.
 • Architektonick├ę pl├íny a technick├ę v├Żkresy: A3 je ┼íiroko pou┼ż├şvan├Ż v oblastiach, ako je architekt├║ra a in┼żinierstvo, kde je potrebn├ę tla─Źi┼ą ve─żk├ę pl├íny alebo technick├ę v├Żkresy.
 • Noviny a ─Źasopisy: niektor├ę noviny a ─Źasopisy sa tla─Źia na papieri form├ítu A3, aby sa zv├Ż┼íila ich ─Źitate─żnos┼ą a poskytlo viac priestoru na reklamu.
 • Umeleck├ę a kreat├şvne projekty: je ob─ż├║ben├Ż medzi umelcami a kreat├şvcami, preto┼że pon├║ka dostatok priestoru pre n├í─Źrty, kresby, ma─żby a in├ę umenie.

 

Tento form├ít je ob─ż├║ben├Ż v oblasti tla─Źe a dizajnu, preto┼że pon├║ka dostatok priestoru na to, aby boli inform├ície preh─żadne usporiadan├ę a z├írove┼ł dobre vidite─żn├ę. ─îasto sa pou┼ż├şva aj na vytv├íranie ve─żk├Żch kn├şh alebo na tla─Ź profesion├ílnych fotografi├ş.

 

Ako tla─Źi┼ą na form├íte A3?

Na tla─Ź na papieri form├ítu A3 budete potrebova┼ą tla─Źiare┼ł, ktor├í dok├í┼że tla─Źi┼ą na tento form├ít. Nie v┼íetky dom├íce tla─Źiarne maj├║ t├║to schopnos┼ą, a preto je mo┼żn├ę, ┼że budete musie┼ą pou┼żi┼ą komer─Źn├║ tla─Źiare┼ł alebo kancel├írsku tla─Źiare┼ł, ktor├í dok├í┼że tla─Źi┼ą form├ít A3.

V softv├ęri pre spracovanie textu alebo grafickom dizajne budete musie┼ą nastavi┼ą form├ít str├ínky na A3 pred t├Żm, ako za─Źnete tla─Źi┼ą. Tie┼ż si skontrolujte, ─Źi s├║ v┼íetky va┼íe obr├ízky a texty spr├ívne zarovnan├ę a nastaven├ę tak, aby vyhovovali form├ítu A3.

 

Zhrnutie

Form├ít A3 je ┼íiroko pou┼ż├şvan├Ż pre r├┤zne ├║─Źely od tla─Źe a┼ż po dizajn. Jeho flexibilita a prihodn├í ve─żkos┼ą ho robia ide├ílnym pre mno┼żstvo projektov. Bez oh─żadu na to, ─Źi potrebujete tla─Źi┼ą plak├íty, kresli┼ą architektonick├ę pl├íny alebo vytv├íra┼ą bro┼ż├║ry, form├ít A3 je skvelou vo─żbou.

─Äal┼íie ─Źl├ínky